Päivitetty 27.2.2018

Suurenna fonttiaPienennä fonttia
Eläkeliitto

Piirin yhdistykset

Varsinais-Suomen piirin yhdistykset v.2018
yhdistysten jäsenmäärät 30.12.2017


ALASTARO
perustettu 5.3.1973, jäseniä 270
Puheenjohtaja Helena Kalsi p 050 553 9049 helenakalsi1(at)gmail.com   
Kalsinkulmantie 36, 32770 Huhtamo 
Sihteeri Liisa Pitkäranta p 050- 594 4354 olavi.pitkaranta(at)seutuposti.fi
Riihitie 9 as 3, 32440 Alastaro
 

AURA
perustettu 4.5.1988, jäseniä 295                                                           Puheenjohtaja Matti Heikka p 050 466 7650 heikka62(at)gmail.com
Erhakontie 8, 21370 Aura kk
Sihteeri Tarja Arvo p 050-439 3990 tarja.arvo(at)netti.fi
Järvijoentie 50, 21340 Tortinmäki

HALIKKO
perustettu 18.2.1978, jäseniä 483
Puheenjohtaja Jari J. Laiho p 050 348 9660 takalantila01(at)gmail.com
Takalantilantie 110, 25240 Hajala  
Sihteeri Anneli Kyyrä p 040 738 8167 anneli.kyyra(at)gmail.com
Heinäsuontie 270, 25260 Vaskio

KAARINA
perustettu 24.11.2005, jäseniä 204
Puheenjohtaja Jorma Inget p 050 912 6943 jtinget49(at)gmail.com 
Sihteeri Tuula Hartonen p 040 861 6601 tlmhartonen(at)gmail.com

KALANTI
perustettu 16.7.1975, jäseniä 1165
Puheenjohtaja Paavo Ellä p 044 072 1689 paavos.ella(at)gmail.com          
Emännänpolku 2, 23500 Uusikaupunki
Sihteeri Jukka Kekkonen p 040 535 5657 jukka.kekkonen(at)pp.inet.fi
Tyllikuja 2 As 1, 23500 Uusikaupunki                            

KARINAINEN
perustettu 24.9.1983, jäseniä 241                                   
Puheenjohtaja Touko Verho p 0400 524 493
Porakalliontie 5 as 3, 21800  Kyrö touko.verho(at)gmail.com
Sihteeri Jaakko Mäkelä p 0400 827 327 jaskapas1(at)gmail.com
Hannunmäentie 4, 21800 Kyrö

KEMIÖNSAARI
perustettu 26.9.1990, jäseniä 170
Puheenjohtaja Lauri Laukka p 040 507 4593 laurilaukka(at)wippies.fi  
Lillviikintie 137, 25760 Kiila
Sihteeri Seija Virtanen p 0400 323 228 seija(at)virtasentila.net
Pedersåntie 106, 25700 Kemiö

KIIKALA
perustettu 4.2.1977, jäseniä 346 
Puheenjohtaja Riitta Koivisto p 050 524 5328 riitta.koivisto(at)teamkoivisto.fi
Koivistontie 213, 25380 Rekijoki
Sihteeri Lea Kakko p 0400-969 031 lea.kakko(at)gmail.com
Mököistenkatu 3 as. 27, 24100 Salo

KISKO
perustettu 4.4.1976, jäseniä 129
Puheenjohtaja Sirkka-Liisa Pirhonen, p 050 587 1138
Uitmuksentie 5 B, 25460 Kisko
Sihteeri Lena Aaltonen p 040 541 0459 irja.leena.aaltonen(at)gmail.com


KOSKI Tl
perustettu 14.2.1974, jäseniä 392
Puheenjohtaja Vilho Salonen p 044 484 1504 vilhosalonen(at)hotmail.com
Kaunisvaarantie 7 A 4 31500 Koski Tl
Sihteeri Eine Potkonen p 040 053 6636 epotkonen(at)gmail.com 


KUSTAVI
perustettu 12.1.1984, jäseniä 205
Puheenjohtaja Harry Näse p 050 523 2776 harrynase(at)gmail.com  
Kuunarintie 4, 23360 Kustavi
Sihteeri Kalervo Saario p 040 556 8513   kalervo.saario(at)dnainternet.net  
Tapulitie 1 a 2, 23360 Kustavi 

KUUSJOKI
perustettu 24.1.1975, jäseniä 213
Puheenjohtaja Satu Friberg p 044 734 1197 makefri48(at)gmail.com
Paloasemantie 10, 25330 Kuusjoki
Sihteeri Auli Kanervo p 040 776 8907 auli.kanervo(at)netti.fi  
Leinolantie 6 as 5. 25330 Kuusjoki


LAITILA
perustettu 16.7.1975, jäseniä 642
Puheenjohtaja Alpo Wallin p 0400 527 745 alpo51wallin(at)gmail.com     Lemminkäisentie 104, 23800 Laitila
Sihteeri Sirpa Virtanen p 050 336 5247 sirkkis.2001(at)gmail.com
Kukonkuja 3 as 12, 23800 Laitila 


LEMU-ASKAINEN-VELKUA
perustettu 7.12.1995, jäseniä 357
Puheenjohtaja Lasse Saarinen p 0400 881 949 
saarinenlassea(at)gmail.com                                  
Valamaantie 57, 21180 Livonsaari
Sihteeri Salme Kaija p 050 917 4674 salme.kaija(at)gmail.com          
Kustavintie 1641, 21230 Lemu

LIETO
perustettu 30.1.1974, jäseniä 603
Puheenjohtaja Seija Järvinen p 050 307 4546 seijakotti(at)gmail.com
Hanhenkaari 18 as 1, 21420 Lieto
Sihteeri Reijo Virtanen p 050 554 0903 reijo.kalervo(at)elisanet.fi  
Valjaskuja 4 B 1, 21420 Lieto

LOIMAA, kaup.
perustettu 4.3.1975, jäseniä 238
Puheenjohtaja Kauko Kankare p 040 865 0314
Kurkisuontie 291, 32270 Metsämaa
Sihteeri Leila Suomi p 040 967 7595 leila.suomi(at)hotmail.fi              
Kanta-Loimaantie 5 A B 20, 32210 Loimaa  

LOIMAAN Eloisat
perustettu 13.9.1979, jäseniä 604
Puheenjohtaja Raimo Nordman p 050 521 0560 raimo(at)nordmans.fi   
Metsolantie 20, 32210 Loimaa
Sihteeri Katri Lehtojärvi p 050 342 2996 katri.lehtojarvi(at)gmail.com 
Kojonkulmantie 367, 32250 Kojonkulma   


MARTTILA
perustettu 5.2.1975, jäseniä 362
Puheenjohtaja  Ruskolaisentie 275, 21560 Ollila
Sihteeri Tarja Seppä p 050 534 5380 tarja.seppa(at)marttila.fi 
Ruskolaistentie 84, 21560 Ollila

MASKU
perustettu 11.2.1988, jäseniä 578
Puheenjohtaja Sirpa Lehtola p 040 013 2251                 
sirpalehtola(at)gmail.com
Lukkarintie 13, 21250 Masku
Sihteeri Eeva Koivisto p 050 593 8544, rassipuro(at)gmail.com  
Seurantalontie 6 B 1 21250 Masku

MELLILÄN seud.
perustettu 17.12.1985, jäseniä 106
Puheenjohtaja Olli Pitkänen pitkanen(at)pp.inet.fi
Ahotie 4, 32300 Mellilä
Sihteeri Sirkka Pietilä p 050-522 7951 sirkka.oikia(at)gmail.com        
Ojakkaantie 1, 32300 Mellilä

MIETOINEN
perustettu 18.4.1988, jäseniä 133
Puheenjohtaja Leena Alitupa p 050 338 5947 leena.alitupa(at)dnainternet.net    Pyhäntie 26 as 1, 23140 Hietamäki
Sihteeri Anneli Lehtilä p 0400 432 559  annelilehtila(at)gmail.com  
Valaskalliontie 68, 23140 Hietamäki

MYNÄMÄKI
perustettu 27.10.1986, jäseniä 201
Puheenjohtaja Terttu Kummila p 040 594 0628 kummila.terttu(at)gmail.com
Kustaantie 3, 23100 Mynämäki
Sihteeri Ulla Nevalainen p 040 482 6665 ulla.nevalainen(at)hotmail.fi
Karjalankyläntie 184, 23100 Mynämäki 


NAANTALI
perustettu 19.1.1974, jäseniä 350
Puheenjohtaja Jouni Miilumäki p 0400 693 915 jouni.miilumaki(at)gmail.com  
Keijunkuja 1 as 5, 21100 Naantali
Sihteeri Seija Tuominen p 050 374 7433 seija.tuominen(at)netti.fi 
Vuokkokatu 5, 21100 Naantali

NOUSIAINEN
perustettu 19.10.1979, jäseniä 547
Puheenjohtaja Taisto Lähteenmäki p 0400 781 969 
taisto.lahteenmaki(at)hotmail.com
Siilintie 1, 21270 Nousiainen
Sihteeri Kaarina Hellström p 050 558 2311 kati(at)hellstrom.me
Muljantie 12, 21270 Nousiainen

ORIPÄÄ
perustettu 4.11.1980, jäseniä 112
Puheenjohtaja Aila Nieminen p 050 382 4927 nieminen.aila.a(at)gmail.com
Peräsuontie 212, 32500 Oripää                    
Sihteeri Raili Kantola p 040 521 1022   


PAIMIO
perustettu 15.7.1979, jäseniä 409
Puheenjohtaja Rauno Aaltonen p 0400 538 850rauno.o.aaltonen(at)gmail.com     
Sihteeri Paula Rintala  p 050 573 6069 pauhen@(at)uukku.com  


PARAINEN
perustettu 18.01.2002, jäseniä 265
Puheenjohtaja Matti Autio p 040 590 1145 autionmasa(at)gmail.com
Elmgrenintie 3 as 2,21600 Parainen
Sihteeri Pirjo Commondt p 0400 854 644 pirjocom(at)gmail.com

PERNIÖ
perustettu 30.12.1974, jäseniä 498
Puheenjohtaja Tauno Kanerva p 044 078 7133 tauno.kanerva(at)seutuposti.fi
Rauhamäentie 2 A 5, 25500 Perniö
Sihteeri Hilkka Alkio p 050 511 7174,  hilkka.alkio(at)gmail.com
Keijunkuja 2, 25500 Perniö

PERTTELI
perustettu 8.2.1977, jäseniä 454
Puheenjohtaja Leena Oksanen p 040-726 3847 
leenakatariina.oksanen(at)hotmail.com Rekijoentie 437, 25370 Pertteli
Sihteeri Annikka Kiukkonen p 050-307 1848 annikka.kiukkonen(at)gmail.com 
Iimäentie 120, 24280 Salo 

PIIKKIÖ
perustettu 16.2.1983, jäseniä 132
Puheenjohtaja Sinikka Tuomarila p 050 918 6333 sinikka.tuomarila(at)elisanet.fi
Pappilankuja 4 A, 21500 Piikkiö
Sihteeri Päivi Korvensyrjä p 040 589 9583 paivi.korvensyrja(at)eurotaloushallinto.fi
Mustismäentie 1, 21500 Piikkiö 
 

PYHÄRANTA
perustettu 29.1.1992, jäseniä 268
Puheenjohtaja Riitta-Liisa Valpola p 040 530 2842 riitta.valpola(at)icloud.com  
Rantasalontie 41, 26930 Vermuntila
Sihteeri Kai Imppu p 044 975 4811, kai.imppu(at)gmail.com 
Rantatie 891, 27340 Reila


PÖYTYÄ
perustettu 31.1.1975, jäseniä 669
Puheenjohtaja Marjo-Riitta Nukarinen p 040-847 5444 mrnukarinen(at)gmail.com
Turuntie 590, 21870 Riihikoski 
Sihteeri Leena Lehtisalo p 040-736 1192 leena.lehtisalo(at)seutuposti.fi
Närekummuntie 8, 21890 Haveri

RAISIO
perustettu 10.10.1988, jäseniä 213
Puheenjohtaja Helinä Aaltonen p 050 337 4395  helinaaltonen(at)gmail.com
Kokinvuorenkatu 3 as 26, 21200 Raisio
Sihteeri Aila Lehto p 044 266 8576 aila.lehto(at)dnainternet.net
Mullintie 10 B 48, 20300 Turku

RYMÄTTYLÄ
perustettu 9.1.1980, jäseniä 407
Puheenjohtaja Riitta Mäkipää-Erlin p 044 354 7754
riittamakipaaerlin(at)gmail.com
Sihteeri Arja Kantonen p 050 512 1333 kantonenarja(at)gmail.com
Takalantie 34, 21230 Vahto 

SALO
perustettu 11.2.1974, jäseniä 627
Puheenjohtaja Anne-Maarit Niemelä p 0500 844 246
annemaarit.niemela(at)gmail.com
Paltankatu 5, 24260 Salo
Sihteeri Maria Raute p 044 569 2535 maria.raute(at)gmail.com 
Koivulehdonpolku 3 A 2, 24260 Salo 


SAUVO-KARUNA
perustettu 22.7.1975, jäseniä 421
Puheenjohtaja Onerva Mannerjärvi p 040 755 2706
onerva.mannerjärvi(at)gmail.com
Karhumäentie 81, 21570 Sauvo 
Sihteeri Marja Itälä p 044-298 1944 marjaitala44(at)gmail.com 
Vähänenäntie 53, 21590 Karuna

SOMERO
perustettu 8.6.1971, jäseniä 1078
Puheenjohtaja Pertti Tamminen p 044 988 0946 ps.tamminen(at)gmail.com  
Hongontie 413, 31530 Pyöli 
Sihteeri Sinikka Ojala p 044-546 3059 ojala.sinikka(at)luukku.com
Peltotie 17, 31400 Somero


SUOMUSJÄRVI
perustettu 7.3.1977, jäseniä 216
Puheenjohtaja Tapio Ruohonen p 041 4905 054 ruohonentapio(at)gmail.com  
Ristontie 6, 25410 Suomusjärvi
Sihteeri Inger Ruohonen p 040 701 0958 ingeruohonen(at)gmail.com
Ristontie 6, 25410 Suomusjärvi 


SÄRKISALO
perustettu 29.1.1977, jäseniä 135
Puheenjohtaja-Sihteeri Eeva Koiranen p 044 981 8774 evakoiranen(at)gmail.com
Peltotie 1 as 6, 25630 Särkisalo


TAIVASSALO
Perustettu 1.2.1974, jäseniä 354
Puheenjohtaja Birgitta Tommila p 040 516 5292
Kustavintie 39, 23310 Taivassalo
Sihteeri Riitta Särkilahti p 050 532 0756  riitta.sarkilahti(at)live.fi
Särkiläntie 37, 23310 Taivassalo

TARVASJOKI
perustettu 2.3.1974, jäseniä 296
Puheenjohtaja Heikki Mustamäki p 044 484 7109
Herrasmannintie 59, 21450 Tarvasjoki
Sihteeri Tuulikki Sipilä p 484 8632   tuuris(at)suomi24.fi
Liedonperäntie 790, 21450 Tarvasjoki

TURUN Yhdistys
perustettu 9.1.1974, jäseniä 901
Puheenjohtaja Kyösti Hartikainen p 050 569 4535 k.hartikainen(at)elisanet.fi
Raadinkatu 1 C 92, 20750 Turku  
Sihteeri Auli Savolainen p 044-998 1118 asinikka.savolainen(at)gmail.com
Suurpäänkatu 4 A 6, 20610 Turku

VAHTO-RUSKO
perustettu 8.12.1980, jäseniä 408
Puheenjohtaja Jaakko Reunanen p 040 580 3657 jaakko.reunanen(at)pp.inet.fi  
Haapavuorentie 288, 21310 Vahto 
Sihteeri Milja Himala p 041 430 1572  milja.himala(at)gmail.com
Vesitie 9, 21310 Vahto

VEHMAA
perustettu 30.1.1974J, jäseniä 261
Puheenjohtaja Jukka Luotonen p 0400 531 305  jukka.luotonen50(at)gmail.com 
Piparuuttikuja 3, 23200 Vinkkilä
Sihteeri Kaisa Virtala p 050 348 8915 kaisa.virtala(at)icenet.fi


YLÄNE
perustettu 16.12.1980, jäseniä 254
Puheenjohtaja Risto Ristolainen p 0400 406 191
risto.ristolainen(at)mail.com                    
Oripääntie 1010, 21900 Yläne                                                     
Sihteeri Seija Öhman p 040 543 3311 seijasohman(at)gmail.com
Honkilahdentie 815, 21900 Yläne